Mącznica lekarska to ziele bardzo powszechne na północy świata – również w północnych regionach Polski. Jej liście zawierają glikozydy fenolowe, które ulegają hydrolizie w moczu rozpadając się na hydrochinon i pirogalol. Liście mącznicy mają zastosowanie w zielarstwie, jednak roślina ta jest pod ochroną, dlatego wolno ją zbierać w formie dzikiej jedynie posiadaczom specjalnych zezwoleń.
Skuteczne działanie mącznicy lekarskiej polega głównie na hamowaniu działania drobnoustrojów. Ma ona zatem działanie antybiotyku. To cenna wiadomość dla osób, które cierpią na schorzenia powodowane przez bakterie, które w organizmie chorego zdążyły się uodpornić na niektóre antybiotyki. Mącznica działa silnie moczopędnie – dzięki temu wydala szkodliwe jony sodu oraz różne toksyny.
Stosuje się ją głównie w bakteryjnych zakażeniach pęcherza moczowego oraz dróg moczowych. Podczas samodzielnej kuracji którejś z tych chorób należy mieć na uwadze to, iż mącznica w postaci wywarów czy odwarów działa dobrze jedynie w silnie zasadowym środowisku. Oznacza to, że zanim zastosuje się kurację mącznicą, należy zadbać o tymczasową eliminację z diety wszelkich produktów kwasotwórczych – mięsa, serów, słodyczy, białego pieczywa, jaj. Zamiast tego należy wzbogacić dietę o większą ilość warzyw i produktów mlecznych.